Yıllar İçinde Türkiye’deki Dolandırıcılık Vurgunlarının Reklamlarının Yer Aldığı Videoyu Filozof Paylaştı

Türkiye’de dolandırıcılık her daim karşılık bulan bir alan olurken, son dönemde gündemden düşmeyen banka şube müdürü Seçil Erzan’ın davasında ünlü futbolcuların olması ayrı ilgi çekiyor. Ancak 80’li yıllardan bu yana TV’lerde reklamları dönen, halkın çoğunun parasını kaptırdığı nice olay yaşandı. Banker Kastelli’den, batan bankalara, Jet Fadıl’dan Çiftlikbank Tosuncuğa ancak hiçbiri ders olmamış görünüyor.

Fenomenlerin kara para aklama iddialarıyla başlayan soruşturmalara sonrasında dolandırıcılık gölgesi düşmüştü.

Dolandırıcılık kısmı da ünlü isimler içeriyordu. Fatih Terim ve Arda Turan isimlerinin önde geldiği 20’ye yakın futbolcu ve işinsanının mağdur olduğu dava ne ilk ne de sondu.

Oysa daha bir ay önce başka bir fenomenin dolandırıcılık iddiaları ortalığı sarmıştı. Komedyen, oyuncu ve fenomen Kıvanç Talu, reklamcılık sektöründeki eşi Beril Talu’yla yakın çevresini dolandırarak yurt dışına kaçmakla suçlanıyordu.

Filozof Dücane Cündioğlu da bütün bu dolandırıcılık davalarının üzerine 80’lerden bu yana gelen vurgunları içeren kolaj bir videoyu “yorumsuz” olarak paylaştı.

İşte dönemlerinin ünlü isimlerinin yer aldığı, Banker Kastelli’den, Fadıl Akgündüz’e, Thodex’ten Çiftlik Bank ve batan bankalara o video.

Para kazanma hırsının eski olduğu bilinirken,

Türkiye’de her dönem de önemli bir kitleye hitap edebilmesi

Sorguya açık oluyor.

40 belki de 50 hatta insanlık tarihi kadar eski olan bu hırsların,

Hiç değişmiyor olması araştırılması gereken ana mesele oluyor.

Siz ne dersiniz?

Dolandırıcıların her dönem karşılık bulabilmesine yorumunuz nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x