Sıcak Denizlere İndi! Antalya’da Siteyi Satın Alan Rus Vatandaşın Ev Kiralama Politikası Tartışma Yarattı

Rusya’nın yüzyıllardır uyguladığı ‘sıcak denizlere inme’ ya da MEB’in müfredatında ‘panslavizm’ diye öğrendiğimiz politikalarla 2022 yılından bu yana yüzleşiyoruz. 2022 Şubat’ında Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla dünyanın Rusya’ya cephe almasıyla zaten yaz tatillerinin ilk adresi olan Türkiye ve özellikle Antalya, Rusların yeniden radarına girdi. nu kez yazın tatile gelmek için değil 4 mevsim mekanımız olsun diyen Ruslar olayı biraz abarttı.

Bir Şubat sonu, yıl 2022, günlerdir süren Ukrayna-Rusya gerginliğinde dünya güne savaş ateşiyle başladı. Pandemiden çıkmaya çalışan dünyada Rusya’nın saldırısı da eklenince gözler Ukrayna’ya döndü.

Avrupa’nın göbeğinde başlayan savaş bir göç dalgası yaratırken, batının Ukrayna’ya desteği, tampon bölge ilan etmekten sonra, Rusya’ya savaş açmakla oldu. Savaş derken sıcak değil, soğuk. Ancak 90’lardan bu yana soğuk savaş da şekil değiştirmişti bu kez işler ekonomi üzerinden yürüdü. Yine de 1,5 yılın ardından bakınca hem sonuç yok hem de filler tepinirken, çimenler ezilmeye devam ediyor.

Bir insanlık dramı yaşanırken, büyük ülkelerin girdiği hesaplarda, Türkiye olması gereken bir yol izleyerek, iki ülke ile de iyi ilişkileriyle birçok alanda arabuluculuk rolü üstlendi.

Ekonomik soğuk savaşla Rusya’dan dünyaya açılamayan vatandaşlar da en yakın bildikleri Türkiye’ye gelerek özellikle Antalya’da bu kez ev sahibi olmaya başladılar. Ancak durumu abarttılar.

Antalya’dan ev almak için sıraya geçen Rusların ardından fiyatlar öyle bir yükseldi ki aynı süreçte tüm Türkiye’de yükselişe geçen fiyatlarda da ilk sıralarda yer aldı.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünyada da artışa geçen özellikle metal emtia, enerji fiyatları ve haliyle enflasyona paralel ev fiyatlarındaki yükseliş seyri görülüyor.

“Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı” notuyla verilen bir haberdeyse, Savaştan kaçarak Antalya’ya yerleşen bir Rus turistin bir siteden toplamda 80 daireli 2 blok satın alması ve 2 blok arasına yerleştirdiği resepsiyonla sitedeki daireleri sadece Ruslara kiraladığını belirten İbrahim Haskoloğlu paylaşımına da tepkiler gecikmedi.

Kaynak paylaşım linki: Twitter

Çok farklı bakış açıları görülen yorumlarda,

Benzetmeler de dikkat çekerken,

Fiyatlardaki yükseliş sadece konutta değil

Kiralarda da görülüyordu.

Sizi yorumlarla baş başa bırakalım.

?

?

?

Sizin bu duruma yorumunuz nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x