Olmadı bitmedi

■ PKK, Suriye’de bağımsız bir devlet kurma planını devreye soktu. 11 Haziran’da Suriye’nin kuzeyinde meşru olmayan bir yerel seçim yapılması planlanıyordu. Ama bu Türkiye’nin kararlı duruşu ile ertelendi.  

■ Bir oldubitti ile PKK Suriye’de öncelikle özerk bir statü oluşturma hedefi içinde. Ama olmadı bitmedi.  

■ Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı olan bu sözde seçim ile PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG Fırat’ın doğusunda kendini meşru hale getirmeye çalışıyor. Bu uluslararası alanda tanınma planı çabası. 

■ Yani terör örgütü PKK bölgede yeni bir sayfa açma hesapları yapıyor. 

■ Yapılan Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı. Suriye Devlet Başkanı Esad’dan ise hâlâ bir ses çıkmadı. 

■ Bu yerel seçim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uymuyor. 

■ ABD bir öyle bir böyle davrandığı ve bölgedeki planlarını PKK’yı destekleyerek yaptığı için hâlâ seçim iptal olmadı. Şimdilik ertelendi.  

■ Bu şekilde süreç ilerlerse ABD, bölgede Türkiye ile ilişkilerde soğuk günler yaşayabilir. 

■ Türkiye bölgede oldubittiye izin vermeyeceğini en yüksek sesle dile getirdi. Bu seçimin olmaması için yoğun temas halinde. Ve ertelenmesini sağladı.  

■ Bölgede ateşle oynayanlar oyun içinde oyunlarla ve oldubitti ile Türkiye’ye zarar vereceklerini sanıyorlarsa yanılırlar. 

■ Çünkü Türkiye ‘olmadı, bitmedi’ mesajını dünyaya ve terör örgütlerini maşa olarak kullananlara ‘Türkiye, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde bölücü örgütün bir teröristan kurmasına izin vermeyecektir’ diyerek verdi. Ve gereken neyse onu yapacak… 

Atma, atma… 

■ Turizm izlenimleri için önce Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile buluştum sonra da birkaç gün Ege ve Akdeniz’de dolaştım. Sezon yeni açılıyor ama ilk dikkatimi çeken denizlerdeki plastik atıklar, çöpler ve fiyat farklılıkları. 

■ Turizm Bakanı Ersoy’un eşi Pervin Ersoy temiz bir çevre için ‘ATMA’ projesini başlatmıştı. Denizler için de ayrı bir proje yapılmalı gibi. 

■ Türk dizileri çok izleniyor. Bu çöp atmama konusu yerli dizilerde altı çizile çizile işlenmeli. Sanatçılara da büyük görevler düşüyor. 

■ Birkaç gün önce Dünya Çevre günüydü. Çevreyi korumak için herkes taşın altına elini koymalı.  

■ Turizm bölgelerinde kafe ve restoranların girişinde fiyat listelerinin büyük çoğunluğunda asılmadığını gördüm. Su alırken bile farklı fiyatlarla karşılaştım. Turizm bölgelerinde denetimlerin artırılması lazım. 

■ Sahillere köpekleriyle gelenlerin çokluğu da dikkati çekiyor. 

TÜRKSAT 6A’ya bakış 

■ Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusunun üzerine yaklaşık 25 km kablo döşenmiş. Nano teknoloji ile görevler tek tek işlenmiş.  

■ Uzayda güneşe bakmayan tarafta – 184 derecede güneşe bakan tarafta ise + 150 derece de görev yapacak. 

■ Uydunun üzerinde açı değiştirmeye yönelik 14 kontrol noktası var. Onlar aracılığıyla uzaydaki uydunun dönmesi veya açı değiştirmesi sağlanacak.  

■ Haberleşme uydusu enerjisini açılan güneş panelleri sayesinde güneşten alacak. Toplanan enerjide pillerde depolanacak.  

■ Uydunun üzerinde 17 metrelik iki kanat güneş paneli varmış. Uydu üzerinde kapalı gidecek olan paneller uzayda açılacakmış.  

Aklımdaki sorular 

■ CHP-İYİ Parti kavgası nereye gider? 

■ Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden İYİ Parti’nin haberi olmamış. Görüşme kişisel mi siyasi yönü var mı? Bundan sonra da görüşmeleri olacak mı? 

■  FETÖ elebaşı Gülen öldü mü? FETÖ içindeki kavga nereye gider? 

■ Bu yaz kavrulacak mıyız? 

■ ABD başkanları ile ilgili tartışmalar daha ne kadar sürecek? 

■ İsrail ne zaman duracak ve kim durduracak? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x