İstanbul Üniversitesi kapılarını halka açıyor

Açıklama ve Gerekçeler:

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, üniversitenin kapılarını halka açma kararını duyurdu. Zülfikar, bu kararı “Üniversitenin kapısı parmaklıklarla kapalı olamaz. Bu acı bir şeydir.” ifadeleriyle savundu. Ayrıca, üniversitenin öğrencileri ve ziyaretçileri nasıl karşılaması gerektiği konusunda duyduğu endişeyi belirtti.

Duvarsız Üniversite Konsepti:

Rektör Zülfikar, dünyada artık “duvarsız üniversite” konseptinin konuşulduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda, üniversitenin kapılarının herkes için açık olması gerektiğini vurguladı.

Ziyaret Saatleri ve Yerler:

Karar doğrultusunda İstanbul Üniversitesi’nin tüm kampüslerindeki kapılar, hafta içi 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açılmıştır. Ayrıca, belirli günlerde yapılan kayıtlar ile Beyazıt Yangın Kulesi ve müze statüsündeki 4 yapı da ziyaret edilebilecektir.

Tarihi ve Sembolik Değer:

İstanbul Üniversitesi, özellikle tarihi Beyazıt’taki ana kampüsü ile sembol haline gelmiş devasa kapısıyla bilinmektedir. Rektör, üniversitenin tarihi değerlerini koruma ve duvarsız bir anlayışı benimseme arzusunu dile getirmiştir.

Öğrenci Ayrımı ve Toplumsal Birlik:

Rektör Zülfikar, üniversite kapılarının öğrenci ve üniversite dışındaki ziyaretçilere açılmasını, üniversite ve toplum arasında ayrım yapılmamasını vurgulamak için doğru bulduklarını ifade etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x