Karar yazarı Beki: İktidarın yaptığı zam enflasyon, esnafın yaptığı ‘fiyatlanma güdüsü’

Karar yazarı Akif Beki, iktidarın 2023 yılı enflasyon hedefinin yüzde 22 olduğunu hatırlatarak, “Yüzde 22’den sırayla 58, 62 ve 65’e güncellendi. 4 kez. Yüzyıldan aşağısına bakmayınca gözden kaçmıştır. Elekten böyle ufak tefek deve kaçması mı durduracak!” dedi.

Beki, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik kriz hakkında yaptığı, “Aynı ürün ve hizmetin farklı yerlerdeki fiyat makasının çok açıldığı durumlar var. Demek ki bir fiyatlama güdüsüyle karşı karşıyayız. Bu da sorunun ekonomik değil psikolojik olduğuna işaret ediyor” değerlendirmesine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı

“KDV, ÖTV, MTV ile Noter vesair harçlarına iktidarın yaptığı zam, ‘enflasyon güncellemesi’. Fakat esnafla ev sahipleri ve marketler, etiketlerine bunu yansıtırsa ‘fiyatlama güdüsü’ oluyor. Fiyat artışları ve pahalılık hâlâ ekonomik değil ama bu kez psikolojik sıkıntılar olduğuna hükmedildi. Sorunun adı, dili de sürekli güncelleniyor. Takip zorluğundan mütevellit kafa karışıklığı, etkilemiş olabilir mi milletin ruh hâlini? Ayarımızın bozulduğu muhakkak. Altında ne yatıyor? Heybetli, büyük ve güçlü, şöyle şânımıza yakışan sebeplerini arıyorum…. Güdüsü ve dinamikleri çözülemedi ama kendi kendimizle psikolojikmiş savaş, o doğrulandı. Ekonomik bağımsızlık savaşı veriyoruz diye kuru ekmekle soğan yedirilen aziz millete, davanın garibanlarına geçmiş olsun.”

Yazının tamamı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x