22 yılda 5 kez parti değiştirdi

Siyasi transferler, Türk siyasi hayatında uzunca bir dönem hükümetlerin düşmesini, kurulmasını belirleyecek önemdeydi. Hızlı dönüşlere günümüz siyasetinde çok fazla tanık olunmasa da Van’ın köklü ailelerinden Ertuş aşiretinin lideri İskender Ertuş’un 22 yıllık siyaset hayatı, ‘pes’ dedirtecek cinsten. İşte Ertuş’un siyasi dönüşümü:

– 1989-2002: Süleyman Demirel ve Tansu Çiller’in DYP Genel Başkanlığı döneminde 3 dönem Van Başkale Belediye Başkanlığı yapan İskender Ertuş, 2002’de yeni kurulan AKP’ye katıldı.


AKP’den HDP’ye geçen İskender Ertuş’un rozetini Selahattin Demirtaş taktı.

– 2015: AKP hükümetinin çözüm sürecini başlattığı dönem, İskender Ertuş HDP’nin yolunu tuttu. Dönemin HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ertuş’un yakasına parti rozetini taktı. Ertuş, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi HDP’ye milletvekilliği aday adayı başvurusu yaptı ama olmadı.

HDP’den AKP’ye dönen İskender Ertuş’un rozetini Recep Tayyip Erdoğan taktı.

– 2016: 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından HDP’den ayrılarak AKP’ye döndü. Parti rozetini de bu kez Recep Tayyip Erdoğan taktı. 24 Haziran 2018’deki erken seçimlerde Van Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Ertuş, listeye giremedi.


AKP’den CHP’ye transfer olan İskender Ertuş’un rozetini Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

– 2022: Ertuş bu kez rotasını CHP’ye çevirdi. Parti rozetini dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı. CHP’den Van milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusu yapan Ertuş, yine listede yer bulamadı.

– 2024: AKP Başkale İlçe Başkanı Muğdat Saruhan, Ertuş’un AKP’ye üçüncü kez döndüğünü sosyal medyadan duyurdu. Ertuş, AKP’ye 1840 üye ile beraber katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x